Benedict College National Alumni Association Awards

BCNAA Awards are distributed at the Alumni Award Luncheon to recognize alumni for their noteworthy services and accomplishments to the National Alumni Association, Benedict College and their communities.  Award recipients are determined by the BCNAA Awards Committee using established criteria.  These criteria are not intended to be all-inclusive or to preclude the Association from granting such other awards, recognition or acknowledgement-as may be deemed fitting and proper. 

Benedict Graduation Ceremony 8314

Alumni Award Recipients

  • Lula J. Gambrell: Dr. Willie J. Hill
  • Lula J. Gambrell: Mr. Moses Mims, Jr.
  • Distinguished Service: Elizabeth Douglas
  • Distinguished Service: Robert Gillespie
  • Outstanding Achievement: Tyrone A. Burroughs
  • No Awards due to Covid-19
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Barbara Jackson Bowens
  • Distinguished Service: Pearl B. Thomas
  • Distinguished Service: Robert E. Thomas
  • Young Alumni Service: Mr. Roderick D. Casey
  • Distinguished Service: Betty Harris Jenkins
  • Distinguished Service: Jacqueline Wright Ward
  • Distinguished Service Non Alumni: Alberta Carr Robertson
  • Outstanding Achievement: Marshell McKever
  • Lula J. Gambrell: Ms. Ada Brown Belton
  • Distinguished Service: Thelma Brooks Salmond (Posthumously)
  • Outstanding Achievement: Ronald L. Rhames
  • Young Alumni Service: Ms. Chabre M. Mingo
  • Lula J. Gambrell: Mr. Truman Brightman
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Betty M. Brightman
  • Lula J. Gambrell: Mr. Jimmy DuRante
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Jacqueline D. Lawrence
  • Distinguished Service: Joan M. Gilbert
  • Distinguished Service Non Alumni: Phyllis Perkins
  • Young Alumni Service: Mr. Chad Holloway
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Selena Gillespie
  • Lula J. Gambrell: Dr. Elsie King Hamler
  • Distinguished Service: Sonja W. McIntosh
  • Distinguished Service: Tommy M. Mack
  • Distinguished Service: H. Kenneth Woods
  • Distinguished Service: Sylvia B. Woods
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Thelma Perkins
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Teshine Good
  • Outstanding Achievement: Charles B. Jackson
  • Pre Alumni Service: Mr. Jacob Morgan
  • Young Alumni Service: Ms. Tameka Brown
  • Young Alumni Service: Mr. Julius B. Scott
  • Dedication Club Award: Sumter Alumni Club
  • Membership Club Award: Raleigh Tri-County Club
  • Premier Club Award: Progressive Alumni Club of Greater NY
  • Lula J. Gambrell: Ms. Marlene M. McClerklin
  • Lula J. Gambrell: Ms. Frances D. Wimberly
  • Distinguished Service: Pertell E. Nesbitt
  • Distinguished Service: Albert W. Sherard (Posthumously)
  • Outstanding Achievement: James Lucas (Posthumously)
  • Pre Alumni Service: Mr. Brian Golden
  • Young Alumni Service: Mr. Jamie Thomas
  • Dedication Club Award: Washington Alumni Club #46
  • Membership Club Award: Lee County Alumni Club
  • Premier Club Award: Texas Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Dr. Albert Reid (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Ms. Thelma Whitney
  • Distinguished Service: Rosena Rees Lucas
  • Outstanding Achievement: Bennie Mitchell (Posthumously)
  • Young Alumni Service: Dr. Walletta Moore-Johnson
  • Dedication Club Award: Abbeville Alumni Club
  • Membership Club Award: Young Alumni Club
  • Premier Club Award: Abbeville Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Barbara C. Moore (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Dr. Rudolph Gordon (Posthumously)
  • Distinguished Service: Betty Martin Brightman
  • Distinguished Service: Lula Yeargin Williams (Posthumously)
  • Outstanding Achievement: Rosemary Brooks English
  • Young Alumni Service: Mr. Solomon Hill
  • Dedication Club Award: Newberry Alumni Club
  • Membership Club Award: Colleton Alumni Club
  • Premier Club Award: Texas Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Ms. Sheryl Good
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Hattie Suber
  • Distinguished Service: Roosevelt Moss
  • Distinguished Service: Shirley Murray Patterson
  • Dedication Club Award: Central NC Alumni Club
  • Membership Club Award: Augusta Alumni Club
  • Membership Club Award: Progressive Alumni Club of Greater NY
  • Premier Club Award: Central NC Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Dr. John C. Williams
  • Distinguished Service: Truman Brightman
  • Distinguished Service: Teshine Good
  • Outstanding Achievement: Rev. Grady H. Donald (Posthumously)
  • Dedication Club Award: Laurens County Alumni Club
  • Membership Club Award: Spartanburg Alumni Club
  • Premier Club Award: Laurens-Clinton Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Mary Primus Jones
  • Distinguished Service: Barbara Jackson Bowens
  • Outstanding Achievement: Rev. Dr. Latta R. Thomas (Posthumously)
  • Dedication Club Award: Central NC Alumni Club
  • Membership Club Award: Laurens County Alumni Club
  • Premier Club Award: Central NC Alumni Club
  • Lula J. Gambrell: Mr. Clyde Manigo
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Gladys Butler Goforth (Posthumously)
  • Distinguished Service: Jimmy DuRante
  • Distinguished Service: Susie L. Squire Mills (Posthumously)
  • Young Alumni Service: Mr. Chandler Williamson
  • Lula J. Gambrell: Mr. Robert Squirewell
  • Lula J. Gambrell: Mr. Emory Waters
  • Distinguished Service: Verna Mungin Cherry (Posthumously)
  • Distinguished Service: Hattie Pearson Donald
  • Distinguished Service: Sheryl Good
  • Lula J. Gambrell: Dr. Mary S. Washington (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Mr. James Little (Posthumously)
  • Distinguished Service: Susan Freeman (Posthumously)
  • Distinguished Service Non Alumni: Bernice Manigo (Posthumously)
  • Young Alumni Service: Mr. Lynn Jackson
  • Lula J. Gambrell: Dr. Ethel H. Taylor (Posthumously)
  • Distinguished Service: Mary Frances Griffin (Posthumously)
  • Distinguished Service: Gladys Butler Goforth (Posthumously)
  • Outstanding Achievement: Mamie Floyd (Posthumously)
  • Outstanding Achievement: Warren Massenburg (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Mr. Mingo Dicks (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Thelma Brooks Salmond (Posthumously)
  • Distinguished Service: Eunice Stephens (Posthumously)
  • Distinguished Service: Eula Stokes (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Dr. Rufus Pettis
  • Distinguished Service: Marlene Murphy McClerklin
  • Distinguished Service: Minnie Giles Long
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Ruby Bellinger Sanders
  • Distinguished Service: Hattie Suber
  • Lula J. Gambrell: Mrs. Pearl Buckson Cox
  • Distinguished Service: Jean Barber Grant
  • Distinguished Service: Charles Lark
  • Lula J. Gambrell (March): Robert Johnson (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell (October): Mrs. Essie M. Perkins
  • Distinguished Service Non Alumni (March): Olivia Baker (Posthumously)
  • Distinguished Service (March): Romona Smith Gaither
  • Distinguished Service (October): Ruby B. Sanders
  • Lula J. Gambrell: Mr. Benjamin J. Qualls (Posthumously)
  • Distinguished Service Non Alumni: Donald Gibbons
  • Outstanding Achievement: Henry L. Hutchinson
  • Lula J. Gambrell: The Honorable Frank Gilbert (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Dr. Milton Kimpson (Posthumously)
  • Lula J. Gambrell: Dr. Jasper Salmond
  • Distinguished Service: Mattie W. Hudson (Posthumously)
  • Distinguished Service: Louise Moragne Sherard (Posthumously)
  • Distinguished Service: Benedict College National Alumni Chorale
  • Outstanding Achievement: LeRoy T. Walker (Posthumously)
  • The Lula J. Gambrell:  Mr. Louis C. Gibson
  • Distinguished Service:  Mrs. Essie Perkins
  • Outstanding Achievement:  Rev. Dr. Frank K. Sims (Posthumously)
  • The Lula J. Gambrell:  Mrs. Ollie Tingman
  • Distinguished Service:  Mrs. Pearl B. Cox
  • Mrs. Lillie Mathis
  • Outstanding Achievement:  Dr. Ruby W. Watts
  • Outstanding Achievement:  Ms. Elel Watts Finley

    Distinguished Service:  Mrs. Jacqueline Lawrence

  • The Lula J. Gambrell: Dr. Tony Minus

  • Distinguished Service: Mrs. Juliette Gilliam (Posthumously) 
Mr. Mingo Dicks, Mrs. Rozel S. Turner
  • Outstanding Achievement: Mrs. Blanche McIver, 
Mr. Rufus Watts


     

  • Outstanding Achievement:  Rev. Alexander McWhite

  • Distinguished Service:  Mr. Paul A. Cash, Esquire

  • The Lula J. Gambrell:  Rev. Samuel J. Lloyd

  • Distinguished Service:  Dr. Milton Kimpson

  • Outstanding Achievement:  Dr. Mamie N. Coker

  • Outstanding Achievement:  Miss Sammie Mae Rice

  • The Lula J. Gambrell:  Mrs. Leola Caison

  • Distinguished Service:  Rev. John C. Williams

  • Distinguished Service:  Mrs. Blanche McIver, Rev. Samuel J. Lloyd, Mrs. Angeline Davis Smith

  • Distinguished Service Non-Alumnus:  Mr. James Artemus

  • Outstanding Achievement:  Dr. Alma Byrd, Dr. Luns C. Richardson

  • Distinguished International Achievement:  Dr. Marianna Davis

  • The Lula J. Gambrell:  Mrs. Alberta Marshall

The Lula J. Gambrell:  Dr. Lula J. Gambrell

Scroll to Top