Benedict Seal

Home
Benedict College
College DirectoryNewsCommunityContact Us

Track & Field

SIAC Track and Field Championship 2007

SEE ALSO Men at SIAC Track and Field Championship.

Licensed to Albany State University    Hy-Tek's Meet Manager 4/22/2006 08:33 PM
                 Southern Intercollegiate Athletic Conference                  
                         Track and Field Championship                          
          Stillman College  Tuscaloosa, AL  - 4/18/2007 to 4/21/2007           
                                FINAL Results - Women                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Estella            SO ALBANY STATE           11.72      11.72Q  1.7  2 
  2 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE       12.23      11.97Q  1.1  3 
  3 Moore, Dawanna            FR FORT VALLEY STAT       12.49      12.46Q  1.7  1 
  4 Mobley, Nicole            FR FORT VALLEY STAT       12.33      12.15q  1.1  3 
  5 Ruff, Pheonix             SO BENEDICT COLLEGE       12.29      12.23q  1.7  2 
  6 Tremble, Ashley           SR ALBANY STATE           12.30      12.48q  1.7  1 
  7 Moore, Tiffany            FR FORT VALLEY STAT       12.41      12.49q  1.7  2 
  8 Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE       12.10      12.58q  1.7  1 
  9 Ware, Brandice            SO CLARK ATLANTA          12.60      12.62   1.7  1 
 10 Conover-Hodge, Deaundrea  FR TUSKEGEE               13.00      12.68   1.7  2 
 11 Dawson, Brandi            SO PAINE                  12.69      12.76   1.7  2 
 12 McKenzie, Jamila          FR TUSKEGEE               12.50      12.81   1.7  1 
 13 Leatherwood, Jasmine      FR STILLMAN COLLEGE       12.54      12.90   1.7  2 
 14 Jenkins, Lakeisha         SO STILLMAN COLLEGE       12.70      13.12   1.7  1 
 15 Dunn, Lasante             JR KENTUCKY STATE         12.60      13.19   1.1  3 
 16 Farrell, Jessica          FR MILES                  13.87      13.50   1.1  3 
 17 Bryant, Rashaeda          SO MILES                  15.21      13.88   1.7  1 
 18 Moore, Janzelle           SO MILES                  15.02      14.59   1.7  2 
 19 Dixon, Tia                SR TUSKEGEE               13.50      17.23   1.1  3 
 -- Peck, Jasmine             SR ALBANY STATE           11.71         FS   1.1  3 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Moore, Estella            SO ALBANY STATE           11.72      11.75   0.9   10  
  2 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE       11.97      12.14   0.9    8  
  3 Ruff, Pheonix             SO BENEDICT COLLEGE       12.23      12.23   0.9    6  
  4 Moore, Dawanna            FR FORT VALLEY STAT       12.46      12.40   0.9    5  
  5 Tremble, Ashley           SR ALBANY STATE           12.48      12.57   0.9    4  
  6 Moore, Tiffany            FR FORT VALLEY STAT       12.49      12.61   0.9    3  
  7 Mobley, Nicole            FR FORT VALLEY STAT       12.15      13.07   0.9    2  
 -- Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE       12.58         FS   0.9 
 
Women 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Peck, Jasmine             SR ALBANY STATE           23.95      24.68Q -1.2  3 
  2 Moore, Estella            SO ALBANY STATE           24.45      25.13Q -0.6  1 
  3 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE       24.89      25.14Q -0.8  2 
  4 Ruff, Pheonix             SO BENEDICT COLLEGE       25.21      26.00Q -0.3  4 
  5 Griffin, Roxanne          JR ALBANY STATE           24.37      25.49q -0.8  2 
  6 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA          25.23      25.91q -1.2  3 
  7 Jackson, Shatamara        SR KENTUCKY STATE         25.00      25.92q -1.2  3 
  8 Mobley, Nicole            FR FORT VALLEY STAT       25.23      26.06q -0.3  4 
  9 Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE       25.98      26.46  -0.6  1 
 10 McKenzie, Jamila          FR TUSKEGEE               24.00      26.59  -0.6  1 
 11 Moore, Tiffany            FR FORT VALLEY STAT       26.03      26.71  -1.2  3 
 12 Moore, Dawanna            FR FORT VALLEY STAT       25.78      26.76  -0.8  2 
 13 Leatherwood, Jasmine      FR STILLMAN COLLEGE       26.45      26.84  -1.2  3 
 14 Ware, Brandice            SO CLARK ATLANTA          26.25      26.88  -0.3  4 
 15 Johnson, Mallory          FR TUSKEGEE               23.00      27.42  -0.3  4 
 16 Johnson, Kenyetta         FR KENTUCKY STATE         26.00      27.47  -0.8  2 
 17 Dawson, Brandi            SO PAINE                  26.57      27.62  -0.8  2 
 18 Jenkins, Lakeisha         SO STILLMAN COLLEGE       27.50      28.09  -0.3  4 
 19 Pulliam, Khanna           SO CLARK ATLANTA          26.99      28.15  -0.6  1 
 20 McCurdy, Cantrelle        JR KENTUCKY STATE         26.00      28.55  -0.6  1 
 21 Farrell, Jessica          FR MILES                  26.06      28.91  -0.3  4 
 22 Nzinga, Nalo              JR STILLMAN COLLEGE       27.23      29.02  -0.8  2 
 23 Bell, Lakesha             SO PAINE                  26.67      29.74  -0.6  1 
 
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Peck, Jasmine             SR ALBANY STATE           24.68      24.25  -0.7   10  
  2 Moore, Estella            SO ALBANY STATE           25.13      24.37  -0.7    8  
  3 Griffin, Roxanne          JR ALBANY STATE           25.49      24.49  -0.7    6  
  4 Ruff, Pheonix             SO BENEDICT COLLEGE       26.00      25.44  -0.7    5  
  5 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE       25.14      25.84  -0.7    4  
  6 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA          25.91      25.85  -0.7    3  
  7 Jackson, Shatamara        SR KENTUCKY STATE         25.92      26.34  -0.7    2  
  8 Mobley, Nicole            FR FORT VALLEY STAT       26.06      27.03  -0.7    1  
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA          57.23      57.60Q  1 
  2 Griffin, Roxanne          JR ALBANY STATE           56.40      57.69Q  2 
  3 Thomas, Robin             SO ALBANY STATE           54.60      59.85Q  3 
  4 Strickland, LaQuanta      FR FORT VALLEY STAT       59.89      59.54q  2 
  5 Drayton, Adream           SO BENEDICT COLLEGE       59.49    1:00.04q  2 
  6 Johnson, Mallory          FR TUSKEGEE               58.00    1:00.34q  1 
  7 Jackson, Shatamara        SR KENTUCKY STATE         58.00    1:00.96q  2 
  8 Moore, Marshay            JR BENEDICT COLLEGE       59.78    1:01.11q  1 
  9 Johnson, Kenyetta         FR KENTUCKY STATE         59.00    1:01.12   1 
 10 Pulliam, Khanna           SO CLARK ATLANTA        1:00.10    1:04.11   3 
 11 Mackey, Amanda            SR BENEDICT COLLEGE     1:00.00    1:04.36   3 
 12 McCurdy, Cantrelle        JR KENTUCKY STATE         59.00    1:04.83   3 
 13 Stewart, Whitley          FR FORT VALLEY STAT     1:04.00    1:05.57   1 
 14 Carswell, Candis          SR CLARK ATLANTA        1:03.59    1:06.34   2 
 15 Tarver, Whitney           JR TUSKEGEE               59.50    1:09.24   3 
 16 Myrick, Brittany          JR MILES                1:06.00    1:09.38   3 
 17 Alexander, Pirscilla      JR PAINE                1:02.00    1:09.78   2 
 18 Brown, Aisha              SR STILLMAN COLLEGE     1:05.46    1:09.98   3 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Griffin, Roxanne          JR ALBANY STATE           57.69      56.74    10  
  2 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA          57.60      57.55     8  
  3 Thomas, Robin             SO ALBANY STATE           59.85      59.02     6  
  4 Johnson, Mallory          FR TUSKEGEE             1:00.34      59.45     5  
  5 Jackson, Shatamara        SR KENTUCKY STATE       1:00.96      59.56     4  
  6 Strickland, LaQuanta      FR FORT VALLEY STAT       59.54      59.97     3  
  7 Drayton, Adream           SO BENEDICT COLLEGE     1:00.04    1:00.02     2  
  8 Moore, Marshay            JR BENEDICT COLLEGE     1:01.11    1:01.08     1  
 
Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Robin             SO ALBANY STATE         2:16.00    2:24.32Q  2 
  2 Walker, Erica             FR ALBANY STATE         2:18.00    2:29.89Q  1 
  3 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA        2:27.50    2:25.50q  2 
  4 Lee, Llonisha             SO ALBANY STATE         2:22.00    2:26.80q  2 
  5 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE     2:20.00    2:30.92q  1 
  6 Strickland, LaQuanta      FR FORT VALLEY STAT     2:32.00    2:32.04q  1 
  7 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT     2:38.00    2:35.60q  2 
  8 Hill, Khanesia            SO CLARK ATLANTA        2:32.00    2:44.41q  1 
  9 Isom, Tywanna             SR CLARK ATLANTA        2:35.15    2:45.48   2 
 10 Ware, Alexis              SO BENEDICT COLLEGE     2:40.00    2:47.24   1 
 11 Nobles, Raquel            FR PAINE                2:51.00    2:48.09   1 
 12 Marshall, Shanika         SO TUSKEGEE             2:44.00    2:48.18   1 
 13 Reeves, LaToya            SO FORT VALLEY STAT     2:46.00    2:48.94   2 
 14 Alexander, Pirscilla      JR PAINE                2:47.00    2:49.74   2 
 15 Brown, Aisha              SR STILLMAN COLLEGE     2:56.45    3:02.74   1 
 16 Mackey, Amanda            SR BENEDICT COLLEGE     2:52.32    3:10.70   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Thomas, Robin             SO ALBANY STATE         2:24.32    2:24.30    10  
  2 Walker, Erica             FR ALBANY STATE         2:29.89    2:25.30     8  
  3 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE     2:30.92    2:25.79     6  
  4 Lee, Llonisha             SO ALBANY STATE         2:26.80    2:30.43     5  
  5 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA        2:25.50    2:38.43     4  
  6 Hill, Khanesia            SO CLARK ATLANTA        2:44.41    2:47.32     3  
  7 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT     2:35.60    2:48.05     2  
  8 Strickland, LaQuanta      FR FORT VALLEY STAT     2:32.04    2:50.69     1  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Robin             SO ALBANY STATE         4:54.00    5:01.85    10  
  2 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE     5:05.00    5:06.11     8  
  3 Walker, Erica             FR ALBANY STATE         5:03.00    5:12.12     6  
  4 Lee, Llonisha             SO ALBANY STATE         5:00.00    5:19.45     5  
  5 Marshall, Shanika         SO TUSKEGEE             5:40.00    5:39.91     4  
  6 Makin, Leandra            SO FORT VALLEY STAT     5:40.00    5:46.70     3  
  7 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT     5:40.00    5:49.23     2  
  8 Ramirez, Fidellia         FR BENEDICT COLLEGE     5:28.00    5:54.27     1  
  9 Hill, Khanesia            SO CLARK ATLANTA        5:54.32    5:56.54  
 10 Edwards, Trina            SR FORT VALLEY STAT     5:42.00    6:00.64  
 11 Carswell, Candis          SR CLARK ATLANTA        6:25.30    6:10.86  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE    18:50.00   19:52.72    10  
  2 Hollingsworth, Asia       SO ALBANY STATE        20:25.00   20:26.02     8  
  3 Lee, Llonisha             SO ALBANY STATE        20:00.00   20:47.04     6  
  4 Adams, Erica              JR ALBANY STATE        21:20.00   21:50.88     5  
  5 Ramirez, Fidellia         FR BENEDICT COLLEGE    21:38.00   22:32.44     4  
  6 Pickett, Iris             JR CLARK ATLANTA       20:30.00   22:59.80     3  
  7 Makin, Leandra            SO FORT VALLEY STAT    23:00.00   23:12.69     2  
  8 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT    24:12.00   25:22.22     1  
 -- Edwards, Trina            SR FORT VALLEY STAT                    DNF  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE    40:00.00   42:05.34    10  
  2 Hollingsworth, Asia       SO ALBANY STATE        39:00.00   42:54.62     8  
  3 Adams, Erica              JR ALBANY STATE        42:30.00   44:18.01     6  
  4 Ramirez, Fidellia         FR BENEDICT COLLEGE    45:34.00   45:21.34     5  
  5 Pickett, Iris             JR CLARK ATLANTA                  45:37.75     4  
  6 Johnson, TeOsha           SR ALBANY STATE        42:00.00   46:22.74     3  
  7 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT    41:00.00   47:58.90     2  
  8 Makin, Leandra            SO FORT VALLEY STAT    40:01.00   48:48.63     1  
  9 Edwards, Trina            SR FORT VALLEY STAT               49:40.02  
 -- Hill, Khanesia            SO CLARK ATLANTA                       DNF  
 -- Isom, Tywanna             SR CLARK ATLANTA                       DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE       13.96      14.44  -2.5   10  
  2 Birdsong, Shaneka         SO ALBANY STATE           14.20      14.71  -2.5    8  
  3 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT       14.67      15.13  -2.5    6  
  4 McDonald, Petra           SO BENEDICT COLLEGE       15.01      15.64  -2.5    5  
  5 Weston, Shevial           FR FORT VALLEY STAT       16.10      16.31  -2.5    4  
  6 Brown, Allyscia           SR TUSKEGEE               16.40      16.46  -2.5    3  
  7 Camp, Candice             JR ALBANY STATE           15.40      17.89  -2.5    2  
 
Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE     1:09.00    1:07.42Q  2 
  2 Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE                1:09.15Q  1 
  3 Marshall, Kyra            SR CLARK ATLANTA        1:09.96    1:10.32q  2 
  4 Birdsong, Shaneka         SO ALBANY STATE         1:05.00    1:11.19q  1 
  5 Times, Helena             JR KENTUCKY STATE                  1:13.56q  1 
  6 Stewart, Whitley          FR FORT VALLEY STAT     1:15.00    1:14.39q  2 
  7 Brown, Allyscia           SR TUSKEGEE             1:16.40    1:14.69q  2 
  8 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT     1:08.00    1:15.78q  1 
  9 Singletary, LuaTrina      FR ALBANY STATE         1:10.00    1:17.54   1 
 10 Mackey, Amanda            SR BENEDICT COLLEGE     1:12.00    1:17.62   1 
 11 Adams, Alexis             SO ALBANY STATE         1:05.00    1:18.82   2 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Colclough, Lindsay        SR BENEDICT COLLEGE     1:07.42    1:06.68    10  
  2 Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE     1:09.15    1:07.08     8  
  3 Marshall, Kyra            SR CLARK ATLANTA        1:10.32    1:07.56     6  
  4 Birdsong, Shaneka         SO ALBANY STATE         1:11.19    1:09.44     5  
  5 Times, Helena             JR KENTUCKY STATE       1:13.56    1:12.00     4  
  6 Brown, Allyscia           SR TUSKEGEE             1:14.69    1:13.25     3  
  7 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT     1:15.78    1:16.52     2  
  8 Stewart, Whitley          FR FORT VALLEY STAT     1:14.39    1:16.95     1  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chepkoech, Irine          JR BENEDICT COLLEGE    12:20.00   12:04.92    10  
  2 Hollingsworth, Asia       SO ALBANY STATE        12:30.00   12:32.32     8  
  3 Adams, Erica              JR ALBANY STATE        13:00.00   13:23.80     6  
  4 Pickett, Iris             JR CLARK ATLANTA       13:01.22   13:36.80     5  
  5 Nester, Tyshe             FR FORT VALLEY STAT    14:22.00   14:34.07     4  
  6 Makin, Leandra            SO FORT VALLEY STAT    13:45.00   14:36.61     3  
  7 Johnson, TeOsha           SR ALBANY STATE        14:00.00   15:20.20     2  
  8 Hill, Khanesia            SO CLARK ATLANTA                  16:26.16     1  
  9 Steele, Carleigh          FR KENTUCKY STATE                 17:39.57  
 -- Ramirez, Fidellia         FR BENEDICT COLLEGE    13:45.00        DNF  
 
Women 4x100 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 ALBANY STATE  'A'                                   45.60      45.21Q  2 
  2 BENEDICT COLLEGE  'A'                               47.23      47.00Q  1 
  3 FORT VALLEY STATE  'A'                              47.92      47.91q  1 
  4 CLARK ATLANTA  'A'                                  48.89      50.16q  1 
  5 TUSKEGEE  'A'                                       48.00      50.95q  2 
  6 PAINE  'A'                                          48.01      51.71q  2 
  7 STILLMAN COLLEGE  'A'                               53.49      51.95q  2 
  8 KENTUCKY STATE  'A'                                 50.21      52.47q  1 
  9 MILES  'A'                                                     53.81   2 
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 ALBANY STATE  'A'                                   45.21      45.34    10  
  2 BENEDICT COLLEGE  'A'                               47.00      47.45     8  
  3 FORT VALLEY STATE  'A'                              47.91      48.02     6  
  4 CLARK ATLANTA  'A'                                  50.16      49.00     5  
  5 KENTUCKY STATE  'A'                                 52.47      50.24     4  
  6 PAINE  'A'                                          51.71      50.29     3  
  7 TUSKEGEE  'A'                                       50.95      50.52     2  
 -- STILLMAN COLLEGE  'A'                               51.95         DQ  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ALBANY STATE  'A'                                 3:54.00    3:52.65    10  
  2 FORT VALLEY STATE  'A'                            4:01.00    4:04.67     8  
  3 CLARK ATLANTA  'A'                                4:00.50    4:04.86     6  
  4 BENEDICT COLLEGE  'A'                             4:05.00    4:08.01     5  
  5 KENTUCKY STATE  'A'                               4:00.00    4:08.12     4  
  6 PAINE  'A'                                        4:17.00    4:33.59     3  
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell, Lakesha             SO PAINE                  1.63m      1.62m    10  
  2 McDonald, Petra           SO BENEDICT COLLEGE       1.28m      1.57m     8  
  3 Birdsong, Shaneka         SO ALBANY STATE           1.67m      1.52m     5.5
  3 Camp, Candice             JR ALBANY STATE           1.57m      1.52m     5.5
  5 Walters, Tonisia          FR KENTUCKY STATE                   J1.52m     4  
  6 Tarver, Whitney           JR TUSKEGEE               1.60m     J1.52m     3  
  7 Reeves, LaToya            SO FORT VALLEY STAT       1.57m     J1.52m     2  
  8 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT       1.52m      1.47m     1  
  9 Dunn, Erica               JR KENTUCKY STATE                    1.37m  
 10 Mrozkova, Jana            SR ALBANY STATE           1.57m     J1.37m  
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DeLyons, Christian        SR BENEDICT COLLEGE       2.78m      2.75m    10  
  2 Singletary, LuaTrina      FR ALBANY STATE           2.59m      2.60m     8  
  3 Lee, Cherline             SO TUSKEGEE               2.26m      2.30m     6  
  4 Adams, Alexis             SO ALBANY STATE           1.98m      2.00m     5  
  5 Mrozkova, Jana            SR ALBANY STATE           2.18m      1.85m     4  
 -- Pulliam, Khanna           SO CLARK ATLANTA                        NH  
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 McDonald, Petra           SO BENEDICT COLLEGE       5.40m      5.80m   2.4   10  
  2 Mrozkova, Jana            SR ALBANY STATE           5.61m      5.74m   2.3    8  
  3 Camp, Candice             JR ALBANY STATE           5.61m      5.61m   1.4    6  
  4 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT       5.79m      5.57m   1.8    5  
  5 Dunn, Lasante             JR KENTUCKY STATE         5.16m      5.56m   1.5    4  
  6 Adams, Alexis             SO ALBANY STATE           5.53m      5.50m   2.8    3  
  7 Sylvester, Sherly         SR BENEDICT COLLEGE       5.50m      5.47m   2.8    2  
  8 McKenzie, Jamila          FR TUSKEGEE               5.49m      5.24m   2.1    1  
  9 Kirksey, Dwan             JR PAINE                  5.01m      5.04m   NWI 
 10 Marshall, Kyra            SR CLARK ATLANTA          5.20m      5.03m   NWI 
 11 Reeves, LaToya            SO FORT VALLEY STAT       5.38m      4.99m   NWI 
 12 Alexander, Pirscilla      JR PAINE                  4.89m      4.96m   NWI 
 13 DeLyons, Christian        SR BENEDICT COLLEGE       5.00m      4.63m   NWI 
 14 Stewart, Whitley          FR FORT VALLEY STAT       5.18m      4.59m   NWI 
 14 Nzinga, Nalo              JR STILLMAN COLLEGE       3.26m      4.59m   NWI 
 16 Leatherwood, Jasmine      FR STILLMAN COLLEGE       5.10m      4.44m   NWI 
 17 Dixon, Tia                SR TUSKEGEE               4.57m      3.97m   NWI 
 18 Michel, Deborah           SO CLARK ATLANTA          5.00m      3.84m   NWI 
 19 Pondexter, Geornique      SO STILLMAN COLLEGE       4.55m      3.80m   NWI 
 
Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Mrozkova, Jana            SR ALBANY STATE          12.80m     12.25m   2.8   10  
  2 Camp, Candice             JR ALBANY STATE          12.29m     12.02m   1.9    8  
  3 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT      11.00m     10.59m   0.2    6  
  4 Kirksey, Dwan             JR PAINE                 10.69m     10.46m   0.9    5  
  5 Leatherwood, Jasmine      FR STILLMAN COLLEGE      10.55m     10.37m   2.3    4  
  6 Adams, Alexis             SO ALBANY STATE          11.09m     10.17m  -0.9    3  
  7 Brown, Allyscia           SR TUSKEGEE              10.67m      9.71m   1.3    2  
 -- Michel, Deborah           SO CLARK ATLANTA         10.08m         ND   NWI 
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Armbrister, Shannon       JR ALBANY STATE          13.41m     13.81m    10  
  2 Walters, Tonisia          FR KENTUCKY STATE        11.86m     12.93m     8  
  3 Giles, Nikki              SR ALBANY STATE          12.04m     12.74m     6  
  4 McLean, Arianne           FR FORT VALLEY STAT      12.20m     12.10m     5  
  5 Woodward, Saisha          SO FORT VALLEY STAT      13.40m     11.99m     4  
  6 Cross, Mahogany           JR KENTUCKY STATE        10.77m     11.87m     3  
  7 Clark, Shanice            FR KENTUCKY STATE        11.37m     11.56m     2  
  8 McNeill, Kalea            SO CLARK ATLANTA         10.55m     11.26m     1  
  9 Sanders, CaShondra        FR CLARK ATLANTA         11.74m     10.57m  
 10 McDonald, Petra           SO BENEDICT COLLEGE      10.10m     10.04m  
 11 Griggs, Shari             JR FORT VALLEY STAT      11.43m      9.23m  
 12 Ware, Brandice            SO CLARK ATLANTA          8.80m      8.06m  
 13 Agyapong, Ama             JR TUSKEGEE              10.67m      7.57m  
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodward, Saisha          SO FORT VALLEY STAT      34.89m     40.46m    10  
  2 Armbrister, Shannon       JR ALBANY STATE          37.50m     40.04m     8  
  3 McNeill, Kalea            SO CLARK ATLANTA         34.61m     34.22m     6  
  4 Giles, Nikki              SR ALBANY STATE          35.28m     33.46m     5  
  5 Clark, Shanice            FR KENTUCKY STATE        32.76m     32.22m     4  
  6 Sanders, CaShondra        FR CLARK ATLANTA         32.00m     31.89m     3  
  7 Griggs, Shari             JR FORT VALLEY STAT      37.18m     30.32m     2  
  8 Dean, Adrienne            FR FORT VALLEY STAT      33.60m     30.22m     1  
  9 Walters, Tonisia          FR KENTUCKY STATE        27.66m     27.99m  
 10 Cross, Mahogany           JR KENTUCKY STATE        23.44m     24.65m  
 11 Washington, Thelma        SR PAINE                 28.79m     23.79m  
 12 Dixon, Tia                SR TUSKEGEE              28.96m     16.28m  
 13 Agyapong, Ama             JR TUSKEGEE              28.96m     15.94m  
 14 King, Alex                FR PAINE                 17.56m     15.10m  
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean, Arianne           FR FORT VALLEY STAT      33.90m     37.53m    10  
  2 Griggs, Shari             JR FORT VALLEY STAT      36.57m     37.30m     8  
  3 Giles, Nikki              SR ALBANY STATE          39.67m     35.35m     6  
  4 McNeill, Kalea            SO CLARK ATLANTA         35.10m     31.21m     5  
  5 Clark, Shanice            FR KENTUCKY STATE        27.45m     26.34m     4  
  6 Sanders, CaShondra        FR CLARK ATLANTA         35.10m     24.75m     3  
  7 Walters, Tonisia          FR KENTUCKY STATE        21.39m     24.06m     2  
  8 Washington, Thelma        SR PAINE                 24.82m     23.42m     1  
  9 Armbrister, Shannon       JR ALBANY STATE          30.73m     22.80m  
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodward, Saisha          SO FORT VALLEY STAT      39.62m     39.49m    10  
  2 Barrett, Savoyia          JR PAINE                 36.69m     37.69m     8  
  3 Armbrister, Shannon       JR ALBANY STATE          40.00m     37.40m     6  
  4 Giles, Nikki              SR ALBANY STATE          36.83m     32.20m     5  
  5 Clark, Shanice            FR KENTUCKY STATE        29.84m     27.75m     4  
  6 Sanders, CaShondra        FR CLARK ATLANTA         16.72m     25.33m     3  
  7 King, Alex                FR PAINE                 26.30m     24.54m     2  
  8 Sanders, Lashaunda        SO PAINE                 25.67m     24.00m     1  
  9 Rolle, Cheryse            SR BENEDICT COLLEGE      20.12m     22.88m  
 10 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT      24.30m     21.89m  
 11 Dunn, Erica               JR KENTUCKY STATE        23.66m     21.56m  
 12 Lee, Cherline             SO TUSKEGEE              20.00m     20.65m  
 13 Goodloe, Tiffany          SO STILLMAN COLLEGE      24.78m     20.16m  
 14 McNeill, Kalea            SO CLARK ATLANTA         16.00m     19.75m  
 15 Wise, Nina                SO BENEDICT COLLEGE      16.43m     18.72m  
 16 Tarver, Whitney           JR TUSKEGEE              20.00m     18.37m  
 17 Walters, Tonisia          FR KENTUCKY STATE        24.22m     18.23m  
 18 Dean, Adrienne            FR FORT VALLEY STAT      27.12m     17.72m  
 19 Smith, Jewel              JR BENEDICT COLLEGE      16.34m     15.57m  
 -- Pondexter, Geornique      SO STILLMAN COLLEGE                     ND  
 
Women Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDonald, Petra           SO BENEDICT COLLEGE        4207       4356    10  
  2 Camp, Candice             JR ALBANY STATE            4000       4224     8  
  3 Crosson, Kristyn          FR FORT VALLEY STAT        3600       3902     6  
  4 Birdsong, Shaneka         SO ALBANY STATE            3800       3780     5  
  5 Reeves, LaToya            SO FORT VALLEY STAT        3200       3283     4  
  6 Kirksey, Dwan             JR PAINE                   1596       3188     3  
  7 Marshall, Kyra            SR CLARK ATLANTA                      3124     2  
  8 Kelly, Andrele            SR CLARK ATLANTA                      3097     1  
  9 Miller, Shatoniah         JR BENEDICT COLLEGE        2789       3074  
 10 Stewart, Whitley          FR FORT VALLEY STAT        2400       2969  
 
                    Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Albany State               310        2) Benedict College          166   
    3) Fort Valley State          136        4) Clark Atlanta              72   
    5) Kentucky State              53        6) Paine                      36   
    7) Tuskegee                    29        8) Stillman College            4   

SEE ALSO Men at SIAC Track and Field Championship.

Previous Page

Prospective StudentsCurrent StudentsAlumniFaculty & StaffCommunityFullfilling the Dream