Benedict Seal

Home
Benedict College
College DirectoryNewsCommunityContact Us

Track & Field

Highlights 2002

Women Highlights 2002

E.I.A.C. Conference Finish: 3 rd place

Most Valuable Runner: Rose Marie Browne

Gold Medal - 1st Place (Champions): Janeen Toole - 100 & 200 Meter Dash, Sharnaza Robin - 400 Meters & Rose Marie Browne - 800, 1500 & 3000 Meter Runs; 4x400 Relay Team & 4x800 Relay Team

Bronze Medal - 3rd Place: Tanisha Morris - 400 Intermediate Hurdles

All-Academic Team: Denise Brown, Josie Cole, Tanisha Morris, Janeen Toole & Deidra Monette

Roster

Name  Class  Hometown Events
Delia Campbell Junior    Columbia, SC 200M, 400M, & Long Jump
Shernazia Robin Sophomore  Newark, NJ 200, 400, 800M, 4x100 & 4x400
Irene Earle Junior  Columbia, SC Long Jump & Triple Jump
April Bright Freshman  Edgefield, SC 800M & 1500M
Tanesha Morris Freshman  Battery Creek, SC 100H, 400 IH, 400M, & 4x400
Denise Brown Freshman  Indianapolis, IN  800M & 1500M
Kynshari Peters Junior  Columbia, SC 100, 200, 4x100 & Long Jump
Janeen Toole Sophomore  Aiken, SC  100M, 200M, & 4x100
Shanta Terry Sophomore  Yemassee, SC 100, 200, 4x100, Long Jump & Shot Put
Tracey Allen Junior  Columbia, SC Shot Put & Discus
Josie Cole Freshman  Columbia, SC Shot Put & Discus
Rosemarie Browne Sophomore  Trenton, NJ 400, 800, 4x400, 1500, 3000, Shot Put, &  Discus, 
Deidra Monette Junior  Houston, TX 200, 400, Long Jump, 4x100 & 4x400
Felicia Burley Junior  Columbia, SC Shot Put & Discus  
Regina Dennis Sophomore  Aiken, SC  Long, High, & Triple Jumps & 400HH

Men Highlights 2002

E.I.A.C. Conference Finish: 3 rd place

Gold Medal - 1st Place (Champions): Orinthal Striggles - 800 & 500 Meter Run & Cornell Young - 400 Intermediate Hurdles

Silver Medal - 2nd Place: Reynoldo Williams - 200 Meter Dash, Cornell Young - 110 High Hurdles & Orinthal Striggles - 1500 Meter Run; 4X800 Relay Team

Bronze Medal - 3rd Place: Reynoldo Williams - 400 Meter Dash, Terrance Bunting - Triple Jump & Jason Varner - Discus Throw; 4x100 Relay Team

All-Academic Team : Orinthal Striggles

Roster

Name   Class  Hometown Events
Mario Anthony  Junior  Abbeville, SC 110 HH, & 400 IM
Javon Gilliard  Senior  Holly Hill, SC 100 M & 110 HH
Jessie Owens  Sophomore  Jeffersonville, GA 200, 400, Long & Triple Jump
Renaldo Williams  Junior  Columbia, SC 200M, 400M, & 4x400
Jusef Lewis  Senior  Columbia, SC 200M, 400M, 4x100 & 4x400
Cedric High  Senior  Cross, SC  Shot Put, & Discus
James Etheridge  Junior  Columbia, SC Shot Put & Discus
Edward Perry  Sophomore  Columbia, SC High, Long, & Triple Jumps
Marrin Ellis  Sophomore  San Diego, CA 100, 200, 400, 4x100 & 4x400
Terrance Bunting  Freshman  Beaufort, SC 110H, 400IH, 4x100, Long & Triple Jumps  
Cornell Young  Sophomore  Ladson, SC 200, 400, 800, 4x100 & 4x400
Carter Chaplin  Sophomore  Columbia, SC 800, 1500, 3000, 5000, 4x800
Jason Varner  Senior  Grand Prairie, TX Discus & Shot Put
Tracey Stephens  Sophomore  Jeffersonville, GA Discus & Shot Put
Orinthal Striggles  Junior  Augusta, GA 800, 1500, 3000, 5000, 4x800
Antonio Golsten  Sophomore  Columbia, SC 100M, 200M, & 4x100
Brandon Halter  Freshman  Columbia, SC 100M, 200M, & 4x100
Marquett Flowers  Sophomore  Augusta, GA 100M, 200M, & 4x100
Santonio Cunningham Junior  Monroe, NC Long, High, & Triple Jumps

Gary Reynolds, Head Coach
Randy Payne, Assistant Coach
Erica Hepburn, Assistant Coach
Erica Scott, Assistant Coach

Previous Page

  Prospective StudentsCurrent StudentsAlumniFaculty & StaffCommunityFullfilling the Dream